Експозиція “СЛОБОЖАНЩИНА” у НМНАПУ − Надія ЗЯБЛЮК

Музейна Слобожанщина, НМНАПУ

Надія ЗЯБЛЮК

До Слобожанщини належать сучасні Харківська, Луганська, частина Сумської та Донецької обл. Протягом століть цей край, зазнаючи спустошливих набігів кочових племен, був малолюдним. На початку XVII ст. з появою козацької держави починається масове переселення з правого на лівий берег, у Гетьманщину, а також далі на схід, на незаселені простори (“дикі поля”), аж до московських рубежів. Тут переселенці осідали на “слободах” (“слобідних” землях), звідси й назва краю − Слобожанщина або Слобідська Україна.

Хата 1914 р. з Луганської обл., НМНАПУ Найтиповіші зразки народного житла і господарських будівель, представлені в експозиції “Слобожанщина”, розміщено у двох садибах.

Хата з с.Новоохтирка Новоайдарського р-ну Луганської обл. − рублена з дубових брусів, укрита м’ятою соломою. В її інтер’єрі замість традиційних лав, полу, ослонів − дивани, ліжко, стільці, шафка. Оселю прибрано місцевими рушниками. На жердці − традиційний жіночий одяг: вишита “білим по білому” сорочка, корсетка (“безрукавка”), пояс, “карман” − “ладунка” тощо.

Хата кін. XIX ст. з с.Красна Попівка Кремінського р-ну Луганської обл. − перша будівля, яку було встановлено 1971 року в Музеї. У хаті над вікнами, на образах, на стінах рушники, на сволокові-“палянишнику” − хліб, паляниці. На жердці − місцеве вбрання, а біля печі − горшки, миски, ковбушки, водяники. У хаті ткацький верстат, прядка, гребінь з днищем та готові ткацькі вироби.

Поруч з цими садибами розміщено гамазей − громадське зерносховище поч. XX ст. з с.Луб’янка Білокуракинського р-ну Луганської обл.

Джерело: http://nmnapu.org.ua

 
 

ТЕМАТИЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ:

Експозиції “ПОЛТАВЩИНА” і “СЛОБОЖАНЩИНА” у НМНАПУ − Петро ВОВЧЕНКО

Буклет “МНАБ УССР. Экспозиция “ПОЛТАВЩИНА И СЛОБОЖАНЩИНА” − Надежда ЗЯБЛЮК, Светлана ЩЕРБАНЬ, 1986

Експозиція “ПОЛТАВЩИНА” у НМНАПУ − Надія ЗЯБЛЮК, Світлана ЩЕРБАНЬ

 


ФЛЕШ-ГАЛЕРЕЯ ЕКСПОЗИЦІЇ “СЛОБОЖАНЩИНА”