АРХІТЕКТУРА: будівлі: Гамазей

Posted in Новини ГАЛЕРЕЇ ВИДАННЯ

Книга “Музеї народної архітектури України” − Зоя ГУДЧЕНКО, 1981

Зоя Гудченко. Музеї народної архітектури України. − Київ: Будівельник, 1981. − 120 с., іл. − Бібліографія на стор.117.

У книзі детально розглядаються музеї-скансени Києва, Львова, Переяслава-Хмельницького, Ужгорода і локальні музеї у сільській місцевості Закарпаття. Охарактеризовані особливості народного будівництва різних історико-етнографічних територій України. Висвітлюються специфіка музеїв просто неба, структура організації, особливості сприйняття пам’яток у природному оточенні тощо. Розрахована на широке коло читачів.

Continue reading “Книга “Музеї народної архітектури України” − Зоя ГУДЧЕНКО, 1981″

Posted in Новини ВИДАННЯ

Посібник “ПРОГРАМА, ЗАПИТАЛЬНИКИ ТА МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ДОСЛІДНИКАМ НАРОДНОЇ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ”

Програма, запитальники та методичні поради дослідникам народної культури України / Упорядники Лідія Орел, Катерина Міщенко. – К.: ІСДО, 1995. – 232 с.

Програма, запитальники та методичні поради дослідникам народної культури України призначені для викладачів, учителів, краєзнавців, етнографів, фольклористів, мовознавців, студентів та учнів – усіх небайдужих до надбань нашого народу.

Цей посібник дає змогу самостійно розпочати роботу етнографа: якщо у вашому оточенні є цікаві люди, які знають і можуть розповісти про давнє весілля, про те як батько чи дід гончарювали, про те, як закладали колись нову хату – озброюйтеся цією книжечкою, прочитайте методичні поради і запишіть ці відомості. Цілком можливо, що вам вдасться зафіксувати цікаву й важливу сторінку народних знань.

А записаним можете поділитися зі світом – хоч би й на сторінках цього сайту, у вигляді авторської публікації власних записів. Запрошуємо до співпраці! :)

Continue reading “Посібник “ПРОГРАМА, ЗАПИТАЛЬНИКИ ТА МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ ДОСЛІДНИКАМ НАРОДНОЇ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ””

Posted in Новини ГАЛЕРЕЇ СТАТТІ

Експозиція “СЕРЕДНЯ НАДДНІПРЯНЩИНА” у НМНАПУ – Раїса СВИРИДА, Сергій ВЕРГОВСЬКИЙ, Євгенія СИЗОВА

За виданням:
Музей народної архітектури та побуту України, 1969 // Звід пам’яток історії та культури України: Київ: Енциклопедичне видання. Кн.1, ч.2.: М-С. – К.: Голов. ред. Зводу пам’яток історії та культури при вид-ві “Українська енциклопедія” ім.М.Бажана, 2003. − С.751-799.

Експозиція, розміщена у західній частині Музею, включає 52 пам’ятки, з них 32 оригінальні поч.17 – поч.20 ст., перевезені з лісостепової Київщини, західної Полтавщини й Черкащини. Відповідно до історико-етнографічного районування в експозиції виділено Правобережну і Лівобережну Наддніпрянщину, які розмежовані байраком. Пам’ятки об’єднано в садиби, що утворюють сільську вулицю, майдан і окремі кутки традиційного села.

Розвиток будівельної культури регіону ґрунтувався на успадкуванні давніх традицій широкого застосування місцевих матеріалів: деревини листяних та хвойних порід, лози, очерету, глини. Здавна тут існували дві конструктивні системи – каркасна (сошна) та зрубна. У каркасних будівлях стіни виводились по дубових сохах (шулах, стовпах, слупах), закопаних у землю; із заповненням “у заміт” дилями (плахами) суцільно або через глиняні вальки, викладалися з одних лише вальків чи заповнювалися прив’язаними до жердок-глиць сніпками очерету і мастилися глиною.
Continue reading “Експозиція “СЕРЕДНЯ НАДДНІПРЯНЩИНА” у НМНАПУ – Раїса СВИРИДА, Сергій ВЕРГОВСЬКИЙ, Євгенія СИЗОВА”

Posted in Новини СТАТТІ

Експозиція “СЕРЕДНЯ НАДДНІПРЯНЩИНА” у НМНАПУ – Раїса СВИРИДА

За історико-етнографічним районуванням “Середня Наддніпрянщина” обіймає лісостепову Київщину, правобережну Черкащину, північні райони Кіровоградщини та західні Полтавщини.

У народному будівництві тут віддавна розвиваються традиції зведення будівель із застосуванням сошних (стовпових) та зрубних конструкцій стін. Орієнтація житла в просторі загальноукраїнська: вікнами на південь. По низу стін, з чола і причілка, набивали з глини призьбу. Cтіни мастили рудою глиною, а з чола і причілка білили. За давньою традицією довкола вікон, одвірків і над призьбою підводили червоною глиною, подекуди над підводкою малювали червоні зубці.
Continue reading “Експозиція “СЕРЕДНЯ НАДДНІПРЯНЩИНА” у НМНАПУ – Раїса СВИРИДА”

Posted in Новини ГАЛЕРЕЇ

Флеш-галерея: СЛОБОЖАНЩИНА у НМНАПУ

Експозиція “Слобожанщина”. Праворуч хата кін. ХІХ ст. з с.Красна Попівка Кремінського р-ну Луганської обл. 2010 р. Фото Михайла Матійчука. Дивитися панораму »

У хаті кін. ХІХ ст. з с.Красна Попівка Кремінського р-ну Луганської обл. 2010 р. Фото Михайла Матійчука. Дивитися панораму »

У хаті кін. ХІХ − поч. ХХ ст. з с.Новоохтирка Новоайдарського р-ну Луганської обл. 2010 р. Фото Михайла Матійчука. Дивитися панораму »

 

Adobe Flash Player

Для перегляду флеш-панорам слід встановити безкоштовний Adobe Flash Player.    Завантажити з офіційного сайту »


Про експозицію:  {1}  {2}


Posted in Новини ОГЛЯДИ СТАТТІ ВИДАННЯ

Буклет “МНАБ УССР. Экспозиция “ПОЛТАВЩИНА И СЛОБОЖАНЩИНА” − Надежда ЗЯБЛЮК, Светлана ЩЕРБАНЬ, 1986

Надежда Зяблюк, Светлана Щербань. Музей народной архитектуры и быта Украинской ССР. Экспозиция “Полтавщина и Слобожанщина”: Буклет. – Киев: Облполиграфиздат, 1986. – 8 с., ил.

Огляд експозиції “Полтавщина і Слобожанщина” Національного музею народної архітектури та побуту України.

Continue reading “Буклет “МНАБ УССР. Экспозиция “ПОЛТАВЩИНА И СЛОБОЖАНЩИНА” − Надежда ЗЯБЛЮК, Светлана ЩЕРБАНЬ, 1986″

Posted in Новини ВИДАННЯ

Путівник по Музею народної архітектури та побуту України (Київ, с.Пирогів) – 1977

Музей народної архітектури та побуту Української РСР / Музей народной архитектуры и быта Украинской ССР: Фотобуклет / Авт.-упорядники: Євдокія Коноз, Сергій Верговський. Фото: Станіслав Крячко. − К.: Мистецтво, 1977. − 46 с., іл. − Укр. та рос. мовами.

Історичне видання – перший путівник по нинішньому Національному музею народної архітектури та побуту України. У ньому немає експозиції “Карпати” − її ще не збудовано; а ті, що є, мають свій первозданний вигляд.

Continue reading “Путівник по Музею народної архітектури та побуту України (Київ, с.Пирогів) – 1977”

Posted in Новини ГАЛЕРЕЇ ВИДАННЯ

Про НМНАПУ (Київ, с.Пирогів) у виданні “Звід пам’яток історії та культури України” − Кн.1, ч.2, 2003

Музей народної архітектури та побуту України, 1969 // Звід пам’яток історії та культури України: Київ: Енциклопедичне видання. Кн.1, ч.2.: М-С / Редкол. тому: Відп. ред. П.Тронько та ін. Упоряд.: В.Горбик, М.Кіпоренко, Н.Коваленко, Л.Федорова. НАН України. Інститут історії України; Інститут археології України; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Рильського. – К.: Голов. ред. Зводу пам’яток історії та культури при вид-ві “Українська енциклопедія” ім.М.Бажана, 2003. − С.751-799.

Вже побачило світ три томи цього унікального видання, електронна версія якого знаходиться у вільному доступі на сайті history.org.ua. До частини другої, зокрема, увійшла докладна інформація про пам’ятки, перевезені до Національного музею народної архітектури та побуту України. Відомості про Музей та його експозицію в книзі подані станом на 2003 рік.

Continue reading “Про НМНАПУ (Київ, с.Пирогів) у виданні “Звід пам’яток історії та культури України” − Кн.1, ч.2, 2003″